Vaarwijzer Nieuwsbrief - 2025 week 50


Kansen voor groei van watersport

De Franse watersportkoepel FIN heeft samen met onderzoeksbureau Ifop een omvangrijke studie uitgevoerd naar de belangstelling voor watersport onder de Franse bevolking. Het onderzoek, gebaseerd op ruim 2.000 respondenten uit de algemene bevolking en 1.820 recreatievaarders, schetst een actueel beeld van deelname, interesse en de belangrijkste groeikansen voor de sector. Uit de studie blijkt dat Frankrijk een grote potentiële markt herbergt: van de 57 miljoen volwassenen zeilen of varen er 2,3 miljoen regelmatig en 9,7 miljoen af en toe. Daarnaast toont een veel grotere groep – 28 miljoen mensen – belangstelling voor watersport, waarvan 3,6 miljoen met een intentie om in te stappen. 

Voor de sector ligt de grootste groeipotentie niet bij het overtuigen van ongeïnteresseerden, maar vooral bij twee doelgroepen: de aspirant- watersporters die nog niet actief varen maar wel nieuwsgierig zijn, en de gelegenheidsvaarders die met de juiste prikkels vaker kunnen varen.

De studie laat zien dat watersport voor veel Fransen past binnen een bredere interesse in natuur, buitenactiviteiten en korte uitstapjes. Vooral laagdrempelige vormen zoals dagtochten, zeilen, kajakken en boardsporten spreken een breed publiek aan.

Tegelijkertijd worden stevige drempels genoemd. De belangrijkste obstakels voor niet-vaarders zijn de kosten (73 procent), gevolgd door de zorg voor bootbeheer en logistiek (64 procent) en beperkte toegang tot voorzieningen zoals ligplaatsen (61 procent). Ook tijdgebrek, afstand tot vaarwater en onzekerheid door gebrek aan ervaring spelen een rol. Uit de antwoorden komt een duidelijke verwachting naar voren: watersport moet eenvoudiger, flexibeler en beter toegankelijk worden. Denk aan betaalbare huur- en deelconcepten, eenvoudige instapformules, begeleiding bij het varen, en diensten die onderhoud en organisatie uit handen nemen.

Voor werven, verhuurbedrijven, havens en andere dienstverleners betekent dit dat traditionele modellen moeten worden aangevuld met gebruiksgerichte oplossingen. Flexibele abonnementen, gedeeld eigendom, plug-and-play schepen en eenvoudig aanmeren worden in het onderzoek genoemd als kansrijke richtingen. Daarnaast is aangepaste communicatie nodig die minder focust op bezit en prestige, en meer op beleving, natuur en gemak.

De studie bevestigt volgens FIN dat de sector zich in een overgangsfase bevindt. Groei komt niet langer van booteigenaren, maar van een brede groep geïnteresseerden die nog twijfelt. Wie deze groep weet te bereiken met laagdrempelige en toegankelijke concepten, kan een belangrijke sleutel tot toekomstige groei in handen krijgen.

Redactioneel commentaar
Het Franse FIN/Ifop-onderzoek richt zich op een grote en diverse markt, maar biedt interessante aanknopingspunten voor Nederland en België. Onze regio beschikt over uitzonderlijk veel bevaarbaar binnenwater en een sterke traditie van bootbezit. Tegelijkertijd is de groep actieve booteigenaren duidelijk aan het vergrijzen, terwijl jongere geïnteresseerden zich geconfronteerd zien met hoge woonlasten, werkdruk en een breed aanbod aan andere vrijetijdsbestedingen. Dit maakt de stap naar bootbezit minder vanzelfsprekend.

Daarnaast zijn Nederland en België relatief kleine markten. Daardoor is het lastiger om nieuwe concepten, zoals deeleigendom of abonnementsmodellen, snel op schaal te brengen. Initiatieven die in grotere landen tractie vinden, vragen hier meer tijd of gerichtere samenwerking tussen aanbieders.

Toch laat de Franse studie goed zien waar kansen liggen: een grote groep mensen die wél interesse heeft, maar de stap naar daadwerkelijk varen nog niet zet. Ook voor Nederland en België is het waardevol om beter te begrijpen wie deze potentiële vaarders zijn, welke drempels zij ervaren en welke vormen van watersport aansluiten bij hun wensen. Vergelijkbaar onderzoek in onze regio zou de sector kunnen helpen om aanbodontwikkeling en beleid beter af te stemmen op de toekomstige watersporter.


Approximate Lowest Astronomical Tide

In het Nederlands deel van de Noordzee, de Waddenzee en de Ooster- en Westerschelde wordt per 1 januari 2026 de naamgeving van het referentievlak in nautische producten gewijzigd van Lowest Astronomical Tide (LAT) naar Approximate Lowest Astronomical Tide (ALAT). De belangrijkste reden hiervoor is het streven naar uniformiteit van de aanduiding van het referentievlak met de overige Noordzeelanden. Alleen de naam wordt gewijzigd; het referentievlak blijft verder hetzelfde.

Om waterdiepte in een getal uit te drukken, is een nulpunt nodig: het reductievlak. Omdat er meerdere reductievlakken bestaan, staat op elke zeekaart het reductievlak vermeld. Het standaard reductievlak voor zeekaarten is het Approxximate Lowest Astronomical Tide (ALAT). Dit is de laagst mogelijke waterstand gebaseerd op de stand van zon en maan. Waterstanden onder ALAT komen ook voor, door weersomstandigheden zoals een hoge luchtdruk of een aflandige wind.

In het Nederlands deel van de Noordzee, Waddenzee en de Ooster- en Westerschelde is per 1 januari 2026 de naam van het referentievlak gewijzigd. Lowest Astronomical Tide (LAT) heet vanaf dat moment Approximate Lowest Astronomical Tide (ALAT). Voor andere toepassingen (zoals off-shore en oceanografie) wordt gebruik gemaakt van een ander reductievlak op zee: het gemiddelde zeeniveau of Mean Sea Level (MSL). De jaarlijkse uitgave HP33 laat zien hoe NAP, MSL en ALAT zich tot elkaar verhouden op bepaalde locaties.

Tegelijkertijd met bovenstaande bekendmaking verscheen ook de nieuwe 2026 editie van de HP33: Waterstanden en Stromen. In deze jaarlijkse publicatie staan alle waterstanden en getijdstromen lans de Nederlandse kust. Compleet met uurstanden van 17 stations, getijkrommen en stroomkaarten. De HP33 bevat gegevens voor de Nederlandse kust inclusief de kust van België, de Wester- en Oosterschelde en de Waddenzee. Ook de benedenlopen van de rivieren die in open verbinding met de zee staan en waar de invloed van het getij nog merkbaar is zijn in de HP33 opgenomen.

Ook de nieuwe Getijtafels voor 2026 van de SDU zijn verschenen en nu te bestellen.


Variabel onderhoud bruggen Zuid-Holland

Rijkswaterstaat gunt het variabel onderhoud van beweegbare stalen bruggen in Zuid-Holland voor de komende jaren aan aannemerscombinatie Savera Over-Bruggen. Het gaat om bruggen op leeftijd, waarvoor renovatie of vervanging gepland staat of wordt. Tot die tijd voert de aannemerscombinatie het noodzakelijke variabel onderhoud uit, zodat de bruggen veilig en beschikbaar blijven. De eerste bruggen die worden aangepakt zijn de Merwedebrug Gorinchem, in maart 2026, en de Algerabrug, in de zomer van 2026.


Charteren aan de Middellandse Zee

Het Middellandse Zeegebied blijft een van de meest geliefde bestemmingen voor zeil- en motorjachtcharter. Warme temperaturen, helder water, talloze eilanden en goed uitgeruste havens maken het gebied zeer aantrekkelijk. De verschillen tussen de charterregio's zijn echter groot: van kosten en bereikbaarheid tot wind- en weerspatronen. De Duitse ADAC gaf een overzicht van de populairste bestemmingen.

Kroatië
Een van de populairste charterbestemmingen, met duizenden kilometers kustlijn, korte afstanden en moderne marinas. Ideaal voor zowel gezinnen als sportieve crews. In de zomer is het weer stabiel, maar lokale winden zoals Bora en Maestral vragen aandacht. De charterprijzen variëren sterk per seizoen en er gelden extra kosten zoals toeristenbelasting en toegangsprijzen voor nationale parken.

Balearen (Mallorca, Menorca, Ibiza, Formentera)
Goed bereikbaar per vliegtuig en een groot aanbod aan jachten. Het gebied combineert rustige baaien met levendige havens en biedt veel variatie in tochten. In de zomer kan het druk worden en liggen de havenkosten hoog. De heersende winden zijn meestal mild, al kan de Mistral voor ruigere omstandigheden zorgen.

Griekenland
Bij uitstek een veelzijdig vaargebied, met talloze eilanden, ankerplaatsen en relatief lage havenkosten. De condities verschillen sterk per regio: het Ionische Zeegebied is rustig en geschikt voor minder ervaren schippers, terwijl de Egeïsche Zee in de zomer te maken krijgt met de krachtige Meltemi. De reis naar de charterbasis vergt vaak meer tijd en transfers.

Turkije
Met name de zuidwestkust biedt een lang seizoen, beschutte baaien en gunstige prijzen. De levensonderhoudskosten zijn laag en de vaarcondities doorgaans vriendelijk, al moet men in bergachtig gebied rekening houden met valwinden. De aanreis is vaak langer en in het laagseizoen zijn er minder directe vluchten.

Italië (Sardinië, Sicilië, Elba, Italiaanse Rivièra)
Veel afwisseling in vaargebieden en een goede infrastructuur. Sardinië is populair dankzij prachtige stranden en heldere wateren. Charter en havens zijn relatief duur, maar vroeg boeken kan schelen. In de zomer zijn topgebieden vaak druk bezet.

Frankrijk & Corsica
De Côte d'Azur biedt milde windcondities, veel havens en een goede bereikbaarheid. Corsica is ruiger en vraagt meer ervaring door stevige winden en gevarieerde kustlijnen, maar beloont met imposante natuur en fraaie baaien. Kosten voor levensonderhoud en havens liggen hoger dan gemiddeld.

Conclusie
Het Middellandse Zeegebied biedt voor elke schipper geschikte vaargebieden, van rustig en gezinsvriendelijk tot uitdagend en avontuurlijk. De keuze hangt vooral af van ervaring, reisafstand, gewenste vaarcondities en budget. Vroeg boeken of flexibel blijven voor last-minute-aanbiedingen kan aanzienlijke besparingen opleveren.


Fiod arresteert directieleden Damen

Twee directeuren van Damen Shipyards zijn gearresteerd op verdenking van het overtreden van de sancties tegen Rusland. De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingdienst (Fiod) heeft de scheepsbouwer uit Gorinchem eveneens als verdachte aangemerkt in een zaak die draait om boten voor de krabbenvangst.

Het grootste scheepsbouwbedrijf van Nederland zou hiervoor vanaf het najaar 2022 onderdelen aan Rusland hebben geleverd via Turkije en Hongkong. Damen laat weten dat het altijd heeft gehandeld volgens 'de geldende wet- en regelgeving'.

Bron: mt/sprout


ANWB Cursusboek Marifonie verschenen

Het lang verwachte en vernieuwde ANWB Cursusboek Marifonie waar wij al eerder over schreven is deze week verschenen en nu uit voorraad leverbaar.

  • Alle actuele leerstof voor het examen en conform de nieuwe exameneisen
  • Helder geschreven en met duidelijke illustraties
  • Met studietips en oefenvragen

Inschrijvingen CAM Race 2026 geopend

De inschrijvingen voor de Colin Archer Memorial Race (CAM Race) zijn geopend. Eens in de twee jaar vertrekt een bonte vloot vanuit Lauwersoog richting de Noorse kust, voor een klassieker die al sinds 1982 op de kalender staat. Voor veel Nederlandse zeezeilers is dit dé oversteek: lang genoeg om écht offshore te varen, maar kort genoeg om binnen een paar dagen weer aan land te staan.

De Vaarwinkel biedt een complete selectie van kaarten en boekwerken die u nodig heeft om u voor te bereiden op de CAM Race.


'Schroefwater' brengt binnenvaart in beeld

Jacco Vonhof, voorzitter van MKB-Nederland reageerde blij verrast toen hij na zijn lezing tijdens de bestuursvergadering van de Vereniging van Kleinschalige Reisorganisaties het boek Schroefwater cadeau kreeg. 

Schroefwater ligt sinds 4 september in de winkel. Het is geschreven door Lia Zomer en Alex Mutsaars: "Het boek heeft al vele lovende recensies mogen ontvangen."


Hoger beroep tegen emissieloze zone

HISWA-RECRON en het Watersportverbond gaan in hoger beroep bij de Raad van State tegen de uitspraak van de rechtbank Amsterdam over de invoering van de emissieloze zone voor de pleziervaart, met name vanwege de ongelijkheid in de door de gemeente toegepaste overgangsregelingen. De rechtbank verklaarde onlangs het ingestelde beroep ongegrond en wees het verzoek van HISWA-RECRON en het Watersportverbond af om voorlopige voorzieningen te treffen. De rechter overwoog dat de bezwaren vooral politieke keuzes van de gemeenteraad zouden raken, waardoor de rechter zich terughoudend meende te moeten opstellen.

Wij blijven echter grote zorgen houden over de uitvoerbaarheid van het beleid vanwege een gebrek aan laadinfrastructuur, de ongelijke behandeling van houders van verschillende vignetten en de onevenredige financiële gevolgen voor watersporters en ondernemers, aldus HISWA-RECRON en het Watersportverbond.


Het grote kaartenboek

Kaarten hebben iets magisch; ze doen een beroep op je verbeeldingskracht. Anders dan bij tekst komt op een kaart de informatie niet in een logische vooropgestelde volgorde tot je, maar moet je zelf ontdekken door goed te kijken, te combineren en te begrijpen wat er wordt getoond. aldus Afelonne Doek, algemene rijksarchivaris in het voorwoord van het schitterende Grote kaartenboek.

Kaarten. We kunnen er naar blijven kijken. Van visuele kunstwerken tot weerspiegelingen van de tijdgeest. Kaarten werden en worden gebruikt bij de uitvoering van belangrijke (overheids)taken. Kaarten vertellen verhalen en geven een beeld van, soms reeds verdwenen, gebieden. Met zeker 300.000 kaarten en tekeningen is het Nationaal Archief een ware schatkamer voor historisch onderzoek. Collectiespecialist cartografie Ron Guleij van het Nationaal Archief neemt een duik in de collectie en toont in Het Grote Kaartenboek de mooiste en meest iconische kaarten. Rondom zes thema's plaatst Guleij unieke kaarten in chronologische volgorde in hun historische context. Het gebruik van kaarten voor de navigatie is één van deze thema's. Dankzij goede kaarten kon Nederland handel drijven met landen die achter de horizon liggen. Met de kennis van cartografie verkreeg Nederland een groot concurrentievoordeel en verwierf het een machtspositie.

Een schitterend kado voor de Kerstdagen en nu met maar liefst 50% korting! 



Geen opmerkingen:

Een reactie posten

Schrijf uw reactie. Na controle wordt deze op de website geplaatst.

Een reactie schrijven is eenvoudig:
Hou het kort een zakelijk. Geef duidelijk uw eigen mening en ervaringen. Welke informatie kunt u aan andere lezers geven die voor hen belangrijk kan zijn? Gebruik geen slechte of kwetsende woorden, geen onjuistheden en vermeld geen persoonlijke (contact)gegevens.

Stel hier geen vragen. Als u ons iets wilt vragen klik dan hier ...

Alle reacties worden eigendom van Vaarwijzer.


aanbiedingen activiteiten adn adnr Adriatische zee afval agentschap telecom ais almanak ankeren anwb app's apparatuur Atlantische oceaan automatic identification system autonoom varen avontuur baz bedieningstijden beginners belangenbehartiging belastingen Belgie bemanning beperkt groot vaarbewijs beroepsvaart besparing betonning bijzonder binnenvaart binnenvaartexamens binnenvaartnieuws binnenwater boeken boekennieuws boordboeken boot delen boot kopen boot verkopen boothuur bootverhuur boten te koop bpr brexit brugbediening buitenboordmotor buitenland caledonia cartografie catamaran cbr certificaten cevni communicatie cruises cursus cvo cwo deeleigendom denemarken dieselmotor diploma discussie doe-het-zelf douane drenthe Duitsland duurzaamheid ecdis economie ehbo el elektriciteit elektrisch varen enc engeland erfgoed Europa evenementen examen financieel fiscaal Frankrijk friesland gadgets geschenk getijden gevaarlijke stoffen gmdss goede doelen golfsurfing gps griekenland groningen groot motorschip groot pleziervaartbewijs groot vaarbewijs grote pleziervaart handhaving historie hiswa hydrografie ICC icp IJsselmeer ilent imray inland-ECDIS innovatie internationaal internationaal vaarbewijs internet Italie jachtbouw jachthavens jachtmakelaar jachtontwerp jeugdboeken jeugdzeilen kaartinstrumenten kaartpassen kado kajuitjachtzeilen keuring kielbootzeilen kinderen aan boord kiteboard kitesurfing klassieke schepen klein vaarbewijs klussen knrm kombuis kroatie kustnavigatie kustwacht leesboeken leren lesmateriaal ligplaatsen logboek m magazines manoeuvreren marcom marifonie marifoon marine markermeer marktontwikkelingen marrekrite medisch meteorologie middellandse zee milieu moezel motorbootvaren motorboten museum natuur nautische publicaties navigatie navigator nederland nie nieuwe schepen noordzee noorwegen oceaan olympische spelen onbemand varen onderhoud ondernemerschap oosterschelde Oostzee opmerkelijk overheid passagiersvaart pilot plannen plastic soup platbodem plezierbootbelasting Polen politie politiek portugal problemen productnieuws promanent provincie radar recycling reddingsbrigade reddingsmiddelen regelgeving reisvoorbereiding reizen rijkswaterstaat rijnpatent rijnvaart river information system rivieren rondvaartschipper rpr RYA sabathical satnav scandinavie scheepsbouw scheepsonderhoud scheepvaart scheepvaartboeken scheepvaartnieuws schiemannen schoonmaken sectornieuws slecht weer sloepvaren sluizen snelle motorboot software spanje spiegel der zeilvaart src sre srw staande mastroute storm stremmingen stuurbrevet SUP superjachten surfing surfschool techniek tips TKN toekomst toerisme toerzeilen topsport trends tuigage Turkije tweedehands uitrusting vaaratlas vaarbelasting vaarbewijs vaardocumenten vaargebieden vaargegevens vaargids vaarinformatie vaarkaart vaaropleiding vaarpraktijk vaarregels vaarreglementen vaarroutes vaarschool vaartax vaartberichten vaartocht vaartuigregistratie vaarvakantie vaarwater vaarweg vaarwijzer vaarwinkel vamex varendoejesamen veiligheid verhuur verkeersbegeleiding vhf visserij waddenzee wadvaren wateratlas waterkaart waterkampioen waterland waterrecreatie watersport watersportbeurzen watersportbladen watersportboeken watersportnieuws watersportopleiding watersportvakantie watersportverbond wedstrijden weer wereldomzeiling Westerschelde wetenswaardig wetgeving windsurfing winterberging winterklaarmaken winterstalling zeekaarten zeeland zeemanschap zeevaart zeevaartschool zeezeilen zeilbewijs zeilboot zeilen zeilheld zeilles zeilschepen zeilschool zeiltrim zwaar weer

Google banner

NIEUWSBRIEF

E-mail adres:

 

Blijf op de hoogte; abonneer u op de gratis nieuwsbrief

Blogarchief

Google side

Vaarwijzer weblog

Vaarwijzer™ is een website met infomatie voor watersport en scheepvaart. Informatie die u helpt om beter voorbereid het water op te gaan. In de Vaarwijzer Weblog vindt u actuele berichten en het archief van alle berichten die eerder in de Vaarwijzer Nieuwsbrief zijn verschenen.