Vaarwijzer Nieuwsbrief - 2025 week 29


Beeld: The Ocean Race

The Ocean Race Europe 2025

Over precies een maand gaat in Kiel (Duitsland) een van de meest prestigieuze zeilraces van start: 'The Ocean Race Europe 2025'. Deze internationale wedstrijd wordt voor de tweede keer gevaren en brengt zeven gemengde teams uit dertien landen samen voor een uitdagende tocht van ruim 4.500 zeemijlen (ruim 8.000 kilometer) rondom Europa. De finish vindt medio september plaats in het schilderachtige Boka Bay in Montenegro – de eerste keer in de ruim 50-jarige geschiedenis van The Ocean Race dat de vloot de Adriatische Zee aandoet.

De race bestaat uit vijf etappes, met tussenstops in Engeland, Spanje, Portugal, Frankrijk en Italië. Anders dan bij de wereldomvattende editie zijn de afstanden korter en de passages vaak kustgebonden – wat zorgt voor tactisch, intens en fysiek zwaar zeilen. De bemanning bestaat telkens uit vier zeilers van minimaal twee nationaliteiten, inclusief ten minste één vrouw. Ook is er op elk schip een 'onboard reporter' mee die het verhaal van binnenuit vastlegt.

Sterke Nederlandse inbreng

Voor Nederlandse zeilliefhebbers is het team Holcim – PRB extra interessant. Het team staat onder leiding van de Nederlandse Rosalin Kuiper, een ervaren oceaanzeilster die eerder al succesvol deelnam aan onder meer de Sydney-Hobart Race en The Ocean Race rond de wereld. Aan haar zijde zeilt ook de Nederlands-Australische Carolijn Brouwer mee, drievoudig olympiër én de eerste Nederlandse vrouw die The Ocean Race wist te winnen.
Ook de Frans-Nederlandse Flore Artout is als scheepsjournalist betrokken, zij vaart mee met het Duitse Team Malizia, onder leiding van Boris Herrmann.

Meer dan alleen topsport

Naast de sportieve strijd draagt The Ocean Race Europe ook bij aan wetenschappelijk onderzoek en milieubewustwording. Zo worden tijdens de race gegevens verzameld over de gezondheid van onze zeeën – zoals temperatuur, CO₂-gehalte en microplastics – en worden speciale drijvende meetboeien uitgezet. In elke havenstad is een gratis toegankelijke 'Ocean Live Park' ingericht met tentoonstellingen, activiteiten en ontmoetingen met de zeilers.

Vanaf 10 augustus kunt u de race op de voet volgen via de nieuwe interactieve tracker, met livepositie, weersinformatie en beelden vanaf de boten. Ook zijn er live-uitzendingen via Eurosport en TNT Sports, waaronder van de start in Kiel en de spannende slotrace in Boka Bay op 20 september.
The Ocean Race Europe is niet alleen voor doorgewinterde zeilers een spektakel; het is ook een uitnodiging om Europa vanaf het water te ontdekken, met aandacht voor teamwork, duurzaamheid en technologische innovatie. Een inspirerend project dat verbindt – op zee én aan wal.


Opvarende trekt pistool

Op het Nieuwe Meer bij Amsterdam is een ruzie tussen opvarenden van twee boten afgelopen week uit de hand gelopen. De ruzie ontstond tussen passagiers van twee boten. Wat de toedracht precies was, is niet duidelijk. Het kwam zo ver dat een 58-jarige vrouw aan boord van één van de boten een pistool trok en het op de andere boot richtte. Getuigen die het zagen gebeuren schakelden de politie in, die gelijk groot alarm gaf. Na onderzoek bleek het uiteindelijk om een speelgoedpistool te gaan en was overduidelijk alcohol in het spel.


Beeld: Hollandia

Vaarwijzer Scandinavië en de Oostzee

Ontdek uitdagende en prachtige vaargebieden in Scandinavië met 'Vaarwijzer Scandinavië en de Oostzee' van René Vleut. Laat je verrassen door de wateren tussen Borkum, Bergen, Stockholm en Gdansk, maar ook de Boddengewässer en Polen. Vaar tussen de prachtige Noorse fjorden, de mooie eilanden rond Denemarken, de Duitse en Poolse kust en het prachtige water rond Zweden.

Auteur René Vleut zeilde veel, onder andere naar het noorden van Europa. Scandinavië en de Oostzee hadden zijn hart gestolen. Ook schreef hij veel en graag. Vooral over zijn favoriete zeilbestemming. Jarenlang was hij de trouwe auteur van de Vaarwijzer Scandinavië en de Oostzee van Hollandia. Velen volgden zijn spoor met behulp van de informatie in dit dikke vaarboek. Velen vielen net als Vleut voor de charme en schoonheid van de vaarwateren in het Noorden. Speciaal voor hen werd op Facebook de groep ZeilNoord opgericht. Hier wordt informatie gedeeld, tips uitgewisseld of gewoon verhaald van de eigen reizen. Ook als u niet die kant op gaat, is de groep beslist de moeite waard om te zien hoe sociale media van nut kan zijn voor velen. Helaas kwam René Vleut te overlijden, maar de groep gaat door ook zonder zijn bevlogen betrokkenheid. Uitgever Hollandia mobiliseerde de groep ook om het redactiewerk van de Vaarwijzer voor Scandinavië en de Oostzee voort te zetten. De eerste druk onder redactie van deze vrijwilligers verscheen vorig jaar. En was gelijk een succes, waardoor het boek al weer toe is aan een nieuwe herdruk. Deze verschijnt op 23 juli (volgende week). Onze lezers kunnen het nieuwe boek nu al vast bestellen. Uw bestelling gaat dan op de post zodra de nieuwe boeken binnen zijn.

De Vaarwijzer Scandinavië en de Oostzee is het enige gedetailleerde en Nederlandstalige vaarboek voor de Oostzee én Scandinavië. Een onmisbare aanvulling op een vaargids als The Baltic Sea and Approaches, de boeken van Delius Klasing en de zeekaarten van uitgevers als NV Verlag of de Zweedse Båtsportkort kaarten.

In dit overzicht mag overigens niet het inspirerende boek Koers Oostzee ontbreken. Niet zo zeer een vaargids, als wel een mooie bron om de Oostzee te verkennen.


AIS uitgelegd

Vorige week schreven wij over de verplichting om een AIS Transponder aan boord te hebben als u in een aangewezen deel van de haven van Antwerpen vaart. Dat artikel riep diverse reacties op. Zo ook vragen over wat AIS is, hoe het werkt en welke apparatuur te gebruiken. Vragen waar de collega's van Smartmarine u graag antwoord op geven. Op de website van Smartmarine staat duidelijke uitleg die u helpt.


Beeld: Vaarwijzer

Hiswa-Recron sterker dan tevoren

De fusie tussen HISWA en RECRON, de brancheorganisaties voor respectievelijk watersport en recreatie, ging in 2020 van start met de ambitie om één krachtige stem te vormen voor duizenden bedrijven in de Nederlandse watersport- en recreatiesector. Maar die droomstart liep al binnen twee maanden vast. Corona greep het nieuwe HISWA-RECRON direct bij de keel. Medewerkers werkten thuis, droegen mondkapjes, en moesten zich een weg banen door complexe overheidsregels en steunmaatregelen voor ondernemers die hun deuren moesten sluiten of op omvallen stonden.

"Het voelde alsof we met één hand op de rug moesten werken," blikte directeur Geert Dijks onlangs terug tijdens het vijfjarig jubileumfeest voor 250 leden. "Toch hebben we standgehouden."

De fusie was inhoudelijk logisch: watersport en recreatie overlappen elkaar op veel vlakken. Maar tegelijk was 2020 ook het jaar waarin de Holland Yachting Group — een samenwerkingsverband van superjachtbouwers binnen HISWA — zich afscheidde en aansloot bij Netherlands Maritime Technology, de belangenbehartiger voor de commerciële scheepsbouw.

Ondanks deze turbulente start lijkt de rust inmiddels teruggekeerd. Tijdens het jubileum in juni werd teruggeblikt én vooruitgekeken. Thema's als marketing, generatieverschillen en de rol van ondernemers in maatschappelijke veranderingen kwamen aan bod.

Wat begon als een moeilijke start is vijf jaar later uitgegroeid tot een stevig fundament. De fusie heeft de sector uiteindelijk verenigd én versterkt.

Bron: IBI News


Gaten van 15 meter diep in de Maas

Door de overstromingen in Limburg in 2021 sloegen er gaten 'van wel 15 meter diep' in de Maas. Dat kwam omdat het water op smalle stukken van de rivier veel sneller stroomde dan in de uiterwaarden. Onderzoek moet helpen bij het beter voorspellen van hoogwater. Vier jaar na de overstromingen in Limburg presenteerde onderzoeker Hermjan Barneveld van de Wageningen University & Research de resultaten van een onderzoek naar het hoogwater in Limburg. "Als de rivierbodem zo snel en zo sterk verandert, loop je het risico ernaast te zitten met je voorspelling", zegt hij.


Beeld: Dimension-Polyant

Sioen neemt Contender over

De Belgische textielgroep Sioen Industries neemt het Nederlandse Contender Sailcloth over en bundelt dit merk met het eerder verworven Duitse Dimension-Polyant onder een nieuwe vlag: Sioen Sailcloth Technologies. Daarmee ontstaat een nieuwe grootmacht in de wereld van de productie van zeildoek.

Voor de gemiddelde watersporter zijn Contender en Dimension-Polyant wellicht geen namen die dagelijks voorbijkomen. Toch komen veel zeilen, buiskappen, hoezen en zelfs zeilkleding aan boord uit de fabrieken van deze producenten. Zeilmakers verwerken de doeken tot eindproducten, maar het fundament – het doek zelf – komt van toeleveranciers als Sioen, Contender of Dimension.

Sioen belooft dat beide merken hun eigen naam en productlijnen behouden. De vertrouwde materialen blijven dus beschikbaar via de bestaande kanalen. Wel wordt flink geïnvesteerd in gezamenlijke innovatie. Denk aan nieuwe laminaten, complexere weeftechnieken en milieuvriendelijkere productiemethoden. De overname moet met name het tempo van productontwikkeling versnellen.

Volgens Sioen zijn de technieken van Contender en Dimension-Polyant complementair en profiteren zowel zeilmakers als eindgebruikers van deze bundeling van krachten. Guus Bierman, oprichter van Contender en voormalig Olympisch zeiler, noemt de overname "een unieke kans om betere producten naar de markt te brengen". Ook Uwe Stein van Dimension-Polyant ziet dit als een "mijlpaal voor de branche".


Eerste drijvende zonnepark op zee

Nederland heeft binnenkort een wereldprimeur te pakken. In Noord-Holland zal het eerste drijvende zonnepark ter wereld neerstrijken. Het park is afkomstig van Oceans of Energy en wordt volgende maand versleept van de haven van Amsterdam naar het windpark Hollandse Kust Noord.

Oceans of Energy werkt al tien jaar aan het drijvende zonnepark dat de grootte heeft van een voetbalveld. De afgelopen jaren werd Nymphaea Aurora, zoals het project heet, al succesvol getest op zee bij Scheveningen. Tijdens grote stormen bleef het park gewoon liggen. Het zonnepark wordt bevestigd aan vier windturbines en levert vervolgens een halve megawatt aan energie op. Dat is in theorie voldoende om 180 huishoudens van stroom te kunnen voorzien.


Nieuwe bruggen bij Uitwellingerga, Spannenburg en Kootstertille

Op de Hoofdvaarweg Lemmer-Delfzijl worden de bruggen bij Uitwellingerga, Spannenburg en Kootstertille volledig vervangen. Dat heeft minister Robert Tieman van Infrastructuur & Waterstaat onlangs besloten. De drie nieuwe bruggen worden ook weer beweegbaar en krijgen een doorvaarthoogte van minimaal 7,40 meter. Ze worden samen met brug Oude Schouw opgenomen in een renovatieprogramma van Rijkswaterstaat.


Staande Mastroute (vervolg)

Het artikel over de problemen aan de Staande Mastroute leverde veel reacties op van onze lezers. Reacties variërend van "gewoon over de Noordzee" tot reacties van professionals. En uiteraard is de route over zee een heel mooie alternatief, maar voor veel schippers tegelijk ook een hindernis.

De route is bedoeld voor zeil- en motorboten met doorvaarthoogte van meer dan 6 meter en loopt van de Zeeuws-Zuid-Hollandse Delta tot het IJsselmeer en verder door Friesland en Groningen tot aan Delfzijl. Vanaf het Noordzeekanaal is er ook een alternatieve route door Noord-Holland naar Den Helder. De route is voor zowel de pleziervaart als de beroepsvaart van groot belang. Voor het middelste deel van de route van het Volkerak tot aan het IJsselmeer hebben Rijkswaterstaat en provincies een convenant gesloten; het route-accoord.
Afgesproken is de doorgaande vaarroute voor hoge schepen, zo goed mogelijk bevaarbaar te houden en bijvoorbeeld bedieningstijden en stremmingen voor onderhoud met elkaar af te stemmen. Het middelste deel moet binnen 24 uur te bevaren zijn. Het huidige akkoord loopt nog tot 2026. De route loopt langs Schiphol richting Amsterdam, maar er bestaat ook een alternatief met de klok mee over de Ringvaart en dan via Haarlem en via het Noordzeekanaal naar Amsterdam. Voor het deel tussen Rotterdam, langs Gouda tot en met de Braassemermeer bestaat geen alternatief.

Storingen vallen onder overmacht, maar bij gepland onderhoud moet er in een alternatief worden voorzien wat op sommige delen van het traject dus lastig is. De ervaringen van de laatste maanden is dat de brug bij Schiphol niet te passeren is en tegelijk het alternatief via Haarlem ook nauwelijks bevaarbaar was. Inmiddels is de route via Haarlem weer wel bevaarbaar.

Een aanvaring van de Coenbrug bij Zaanstad maakt dat deze langdurig niet te gebruiken is en tegelijk was het alternatief via Krommenie ook lange tijd gestremd. Dit traject is op dit moment weer met beperkingen te bevaren.


Beeld: Alphens

Superjacht vast door brugstoring

Niet alleen de beroeps- en pleziervaart hebben te maken met storingen en stremmingen. Onlangs lag één van de grootste in Nederland gebouwde superjachten ook vast door een storing bij een brug.

De Valor werd per sleepboot vervoerd vanuit bouwer Feadship Aalsmeer, via Alphen aan den Rijn, richting Rotterdam. Daar zal het jacht haar eerste proefvaart op de Noordzee uitvoeren. Tijdens deze tocht liep het schip echter vertraging op bij de Coenecoopbrug in Waddinxveen. Door een storing kon de brug niet volledig openen, waardoor het jacht de nacht moest doorbrengen voor de brug. Zaterdagochtend kon het de reis hervatten.

Beeld: Alphens


Wim de Bruijn overleden

Afgelopen weekend kregen wij het verdrietige bericht dat Wim de Bruijn is overleden. Jarenlang was Wim de hoofdredacteur van het blad Spiegel der Zeilvaart. In de jaren '90 van de vorige eeuw leerde ik Wim kennen. Hij was toen ook nog de hoofdredacteur van het blad Watersport en dit blad was gevraagd om op de Hiswa in de RAI een navigatie paviljoen te verzorgen. Standhouders van navigatie en andere apparatuur vonden een plek rond een centraal podium. Op dat podium gaven deskundigen dan presentaties over allerlei relevantie onderwerpen. Samen met Jaap Gestman Geradts en Barbara Dartee gaven wij zo 10 dagen lang vele presentaties. Tussendoor konden wij dan even bijkomen op de stand van Wim. En dat was altijd gezellig. En hoewel Wim de man van de klassieke schepen was, was hij zeker ook erg geïnteresseerd in nieuwe technieken en materialen. Toen het Navigatie Paviljoen na twee jaar stopte bleven wij nog een paar jaar te gast op de stand van Spiegel der Zeilvaart en mochten wij daar in een hoekje vertellen over bijvoorbeeld software om te navigeren. Dat was in een tijd nog voor internet en smartphones. De personal computer was nog vrij nieuw en er was dus veel te vertellen en te laten zien. Het typeerde Wim de Bruijn dat hij ons daar alle ruimte voor gaf.

Jaren later kruiste onze wegen weer toen wij voor Spiegel der Zeilvaart een eerste website mochten bouwen. Wim wilde graag dat het archief van de Spiegel doorzoekbaar werd. Toen onze zoon geboren werd kregen wij van Wim en Elly het leuke boek van Rupsje Nooit Genoeg van de Haarlemse uitgever Gottmer. Gottmer nam jaren later weer uitgeverij Hollandia over en het blad Zeilen. Hollandia waarmee wij enkel jaren samen de ANWB Examentraining Klein Vaarbewijs mochten maken. Het blad Spiegel der Zeilvaart werd door Wim verkocht, maar Wim bleef als auteur tot op het laatste moment betrokken. Samen met fotograaf en goede vriend Theo Kampa trok hij er nog steeds op uit. Elke week zeilen op de Kaag of op reportage bij een scheepswerf ergens in het land. Zijn laatste artikel kon hij helaas niet meer afmaken.

Vanaf deze plaats wensen wij Elly en de dochters van Wim sterkte. 

Op de website van de Scheepspost en in de Schuttevaer leest u meer over Wim. Het huidige nummer van de Spiegel was al naar de drukker, maar ook in het voorwoord van dit nummer warme woorden.


Geen opmerkingen:

Een reactie posten

Schrijf uw reactie. Na controle wordt deze op de website geplaatst.

Een reactie schrijven is eenvoudig:
Hou het kort een zakelijk. Geef duidelijk uw eigen mening en ervaringen. Welke informatie kunt u aan andere lezers geven die voor hen belangrijk kan zijn? Gebruik geen slechte of kwetsende woorden, geen onjuistheden en vermeld geen persoonlijke (contact)gegevens.

Stel hier geen vragen. Als u ons iets wilt vragen klik dan hier ...

Alle reacties worden eigendom van Vaarwijzer.


aanbiedingen activiteiten adn adnr Adriatische zee afval agentschap telecom ais almanak ankeren anwb app's apparatuur Atlantische oceaan automatic identification system autonoom varen avontuur baz bedieningstijden beginners belangenbehartiging belastingen Belgie bemanning beperkt groot vaarbewijs beroepsvaart besparing betonning bijzonder binnenvaart binnenvaartexamens binnenvaartnieuws binnenwater boeken boekennieuws boordboeken boot delen boot kopen boot verkopen boothuur bootverhuur boten te koop bpr brexit brugbediening buitenboordmotor buitenland caledonia cartografie catamaran cbr certificaten cevni communicatie cruises cursus cvo cwo deeleigendom denemarken dieselmotor diploma discussie doe-het-zelf douane drenthe Duitsland duurzaamheid ecdis economie ehbo el elektriciteit elektrisch varen enc engeland erfgoed Europa evenementen examen financieel fiscaal Frankrijk friesland gadgets geschenk getijden gevaarlijke stoffen gmdss goede doelen golfsurfing gps griekenland groningen groot motorschip groot pleziervaartbewijs groot vaarbewijs grote pleziervaart handhaving historie hiswa hydrografie ICC icp IJsselmeer ilent imray inland-ECDIS innovatie internationaal internationaal vaarbewijs internet Italie jachtbouw jachthavens jachtmakelaar jachtontwerp jeugdboeken jeugdzeilen kaartinstrumenten kaartpassen kado kajuitjachtzeilen keuring kielbootzeilen kinderen aan boord kiteboard kitesurfing klassieke schepen klein vaarbewijs klussen knrm kombuis kroatie kustnavigatie kustwacht leesboeken leren lesmateriaal ligplaatsen logboek m magazines manoeuvreren marcom marifonie marifoon marine markermeer marktontwikkelingen marrekrite medisch meteorologie middellandse zee milieu moezel motorbootvaren motorboten museum natuur nautische publicaties navigatie navigator nederland nie nieuwe schepen noordzee noorwegen oceaan olympische spelen onbemand varen onderhoud ondernemerschap oosterschelde Oostzee opmerkelijk overheid passagiersvaart pilot plannen plastic soup platbodem plezierbootbelasting Polen politie politiek portugal problemen productnieuws promanent provincie radar recycling reddingsbrigade reddingsmiddelen regelgeving reisvoorbereiding reizen rijkswaterstaat rijnpatent rijnvaart river information system rivieren rondvaartschipper rpr RYA sabathical satnav scandinavie scheepsbouw scheepsonderhoud scheepvaart scheepvaartboeken scheepvaartnieuws schiemannen schoonmaken sectornieuws slecht weer sloepvaren sluizen snelle motorboot software spanje spiegel der zeilvaart src sre srw staande mastroute storm stremmingen stuurbrevet SUP superjachten surfing surfschool techniek tips TKN toekomst toerisme toerzeilen topsport trends tuigage Turkije tweedehands uitrusting vaaratlas vaarbelasting vaarbewijs vaardocumenten vaargebieden vaargegevens vaargids vaarinformatie vaarkaart vaaropleiding vaarpraktijk vaarregels vaarreglementen vaarroutes vaarschool vaartax vaartberichten vaartocht vaartuigregistratie vaarvakantie vaarwater vaarweg vaarwijzer vaarwinkel vamex varendoejesamen veiligheid verhuur verkeersbegeleiding vhf visserij waddenzee wadvaren wateratlas waterkaart waterkampioen waterland waterrecreatie watersport watersportbeurzen watersportbladen watersportboeken watersportnieuws watersportopleiding watersportvakantie watersportverbond wedstrijden weer wereldomzeiling Westerschelde wetenswaardig wetgeving windsurfing winterberging winterklaarmaken winterstalling zeekaarten zeeland zeemanschap zeevaart zeevaartschool zeezeilen zeilbewijs zeilboot zeilen zeilheld zeilles zeilschepen zeilschool zeiltrim zwaar weer

Google banner

NIEUWSBRIEF

E-mail adres:

 

Blijf op de hoogte; abonneer u op de gratis nieuwsbrief

Blogarchief

Google side

Vaarwijzer weblog

Vaarwijzer™ is een website met infomatie voor watersport en scheepvaart. Informatie die u helpt om beter voorbereid het water op te gaan. In de Vaarwijzer Weblog vindt u actuele berichten en het archief van alle berichten die eerder in de Vaarwijzer Nieuwsbrief zijn verschenen.